Dzeltenais drudzis

Dzeltenais drudzis ir smaga, akūta vīrusa(flavivīrusu dzimtas arbovīruss) izraisīta infekcijas slimība, ar kuru iespējams inficēties moskīta koduma rezultātā. Moskīts ir dzeltenā drudža vīrusa pārnēsātājs. Moskīti inficē gan pērtiķus, gan cilvēkus.

Slimības apraksts
Saslimšanai raksturīgas divas fāzes. Sākumā parādās drudzis, muskuļu sāpes, galvassāpes, drebuļi, apetītes zudums, slikta dūša un/vai vemšana, bieži palēnināta sirdsdarbība. Aptuveni 15% slimnieku pēc dažām dienām iestājas slimības otrā fāze ar atkārtotu temperatūru, drudzi, dzelti, sāpēm vēderā, vemšanu un asiņošanu, nieru mazspēju. 50% gadījumu slimība beidzas letāli. Jāatzīmē, ka saslimušo mirstība ir augsta un parasti bīstamajos rajonos nav pieejama nepieciešamā ārstēšana.

Riskantie reģioni
Kopš 1980. gada saslimstība ar šo infekciju ir strauji pieaugusi. Infekcijas risks ir gandrīz visās Āfrikas valstīs, Dienvidamerikā, Centrālamerikā (Karību jūras salas) kā arī Āzijā. Īpaša uzmanība jāpievēršas tūristiem, kuri ceļojuma laikā plāno doties mežos vai džungļos. Risks saslimt ar dzelteno drudzi tiek saistīts ar slimības pārnēsātāju – moskītu – un pērtiķu esamību šajās zemēs. Dzeltenā drudža epidēmija viegli izplatās blīvi apdzīvotās vietās.

Kā izvairīties no saslimšanas ar dzelteno drudzi?
No dzeltenā drudža iespējams izsargāties vakcinējoties. Profilakses pasākumi – izvairīties no moskītu kodumiem.

Vakcinācija pret dzelteno drudzi tiek veikta divu atšķirīgu iemeslu dēļ:

  • Lai aizsargātu ceļotājus, kas var nonākt saskarē ar dzeltenā drudža vīrusu. Šajos gadījumos vakcinācija ir ieteicama, bet nav obligāta. Tā kā nevakcinētām personām dzeltenais drudzis bieži ir letāls, vakcinācija tiek rekomendēta visiem ceļotājiem, kas plāno apmeklēt reģionus, kuros ir risks inficēties ar dzelteno drudzi.
  • Lai aizsargātu valstis no dzeltenā drudža vīrusa ievešanas. Šī ir obligāta vakcinācija, kas ir prasība, kas jāizpilda iebraukšanai šajās valstīs.

Apmeklējot dzeltenā drudža riska reģionus, ceļotājiem var pieprasīt uzrādīt sertifikātu par vakcināciju pret dzelteno drudzi. Atsevišķās valstīs bez šāda dzeltenā drudža sertifikāta ceļotāji netiek ielaisti. Dažās valstīs sertifikātu pieprasa pat tikai šķērsojot valsti. Valstis, kas pieprasa vakcinācijas sertifikātu, ir valstis, kurās slimība nav sastopama, bet kurās ir sastopami moskīti vai primāti, kas var pārnēsāt dzeltenā drudža infekciju. Attiecīgi vīrusa ievešana, ko veic inficēts ceļotājs, var izraisīt vīrusa ieviešanos un vairošanos vietējo moskītu un primātu organismos, radot inficēšanās risku cilvēku populācijai. Starptautiskais sertifikāts par vakcināciju pret dzelteno drudzi ir derīgs no 10. dienas pēc vakcinācijas un tā derīguma termiņš ir 10 gadi.

Fakts, ka kādā valstī nav obligātas prasības pēc vakcinācijas sertifikāta, nenozīmē, ka tajā nepastāv dzeltenā drudža infekcijas risks.

Informāciju par valstīm, kas prasa iebraukšanai apliecinājumu par dzeltenā drudža vakcināciju, skatīt valstu sarakstā. Dabā esošo dzeltenā drudža vīrusa vietu skaits ievērojami pārsniedz oficiāli minēto.

Vakcīna
Dzeltenajam drudzim nav specifiskas ārstēšanas, bet jau 60 gadus ir pieejama vakcīna.

Dzeltenā drudža vakcīna ir ļoti efektīva (sasniedz 95-100%), bet pati slimība nevakcinētiem cilvēkiem var būt letāla. Vakcināciju iesaka visiem ceļotājiem, kuri dodas uz valstīm vai reģioniem, kuros ir dzeltenā drudža infekcijas risks. Imunitāte rodas pēc 10 dienām pēc vakcinācijas un saglabājas 10 gadus.

Vakcinācija ceļotāju aizsardzībai nav obligāta prasība, bet ļoti ieteicama.

 

Vakcīnas veids:

Dzīva, novājināta dzeltenā drudža vīrusa vakcīna.

Devu skaits:

Viena sākotnējā deva 0,5 ml

Revakcinācija:

Ik 10 gadus

Kontrindikācijas:

Alerģija pret olas albumīnu, iedzimts vai iegūts imūndeficīts, simptomātiska HIV infekcija vai slimība, hipersensitivitāte pret iepriekšējo devu, grūtniecība, progresējošas ļaundabīgas slimības.

Blaknes:

Reti – encefalīts vai aknu mazspēja.

Pirms došanās ceļā:

Starptautisks vakcinācijas sertifikāts stājas spēkā 10 dienas pēc vakcinācijas.

Ieteicama:

Visiem ceļotājiem uz riska rajoniem un tur, kur obligāta.

Īpaši brīdinājumi

Nav paredzēta bērniem līdz 9 mēnešu vecumam. Personām pēc 65 gadu vecuma pirms vakcinācijas jānovērtē vispārējais veselības stāvoklis.

Ja medicīnisku iemeslu dēļ dzeltenā drudža vakcinācija ir kontrindicēta, nepieciešams medicīnisks sertifikāts par izņēmumu.

SADARBOJAMIES AR VISĀM APDROŠINĀŠANAS KOMPĀNIJĀM. NĀC UN VAKCINĒJIES!