Vēdertīfs

Risks ceļotājiem
Visiem ceļotājiem uz endēmiskiem rajoniem ir potenciāls vēdertīfa risks, lai gan kopumā risks ir zems tūristiem un biznesa centros, kur apmešanās, sanitārie un pārtikas higiēnas apstākļi ir augsti. Īpaši augsts risks ir Indijā. Pat vakcinētiem indivīdiem jābūt uzmanīgiem, lietojot potenciāli inficētu ūdeni un pārtiku.

Vakcīna
Viena no tālāk minētām vakcīnām jāpiedāvā tiem ceļotājiem, kas dodas uz valstīm ar augstu vēdertīfa risku, īpaši tiem kas uzturēsies ilgāk par mēnesi, dzīvos sliktas higiēnas apstākļos un dosies uz Indiju, un kuru galamērķī iespējama mikroorganismu rezistence pret antibiotikām.

  • Orāla Ty21a. Dzīva novājināta Salmonella typhi Ty21a mutantu sugu, ražota kā šķidrums vai apvalkotas enterokapsulas, tiek dota iekšķīgi trīs devās (ASV- četras devas) ar divu dienu intervālu, un izveido aizsardzību 7 dienas pēc pēdējās devas. Septiņus gadus pēc pēdējās devas aizsargefekts ir 67% rezidentiem endēmiskajās zonās, bet ceļotājiem var būt mazāks.
  • Injicējama Vi CPS. Kapsulāra Vi polisaharīdu vakcīna (Vi CPS), satur 25 mkg polisaharīdu vienā devā, ievada i/m vienu devu, un aizsardzība rodas 7 dienas pēc injekcijas. Endēmiskajās joslās aizsargefekts ir 72% pēc 1,5 gadiem un 50% 3 gadus pēc vakcinācijas.

Abas vakcīnas ir drošas un efektīvas, pašlaik reģistrētas un pieejamas. Tās ir alternatīva agrāk lietotajai slikti panesamai pilno šūnu tīfa vakcīnai. Tomēr nav pierādīta efektivitāte bērniem līdz 2gadu vecumam.

Ir pieejama arī kombinēta vēdertīfa / A hepatīta vakcīna.

Brīdinājumi un kontrindikācijas
Vienu nedēļu (12 stundas ASV) pirms un vienu nedēļu Ty21a sākšanas jāpārtrauc lietot progvanilu, meflokīnu un antibiotikas.

Salīdzinot vēdertīfa vakcīnu blaknes, vairāk sistēmisku reakciju (piem., drudzis) novēro pēc i/m inaktivētas vakcīnas ievadīšanas nekā pēc Ty21a vai Vi CPS. Pēc Ty 21 vai Vi polisaharīdu vakcīnas nav novērotas nopietnas blaknes.

Šīs vakcīnas neiesaka izmantot bērnu imunizācijas programmās: nav pietiekami daudz informācijas par to efektivitāti bērniem līdz 2 gadu vecumam.

SADARBOJAMIES AR VISĀM APDROŠINĀŠANAS KOMPĀNIJĀM. NĀC UN VAKCINĒJIES!