Speciālistu viedokļi

VAKCINĀCIJA – IEGUVUMI UN DROŠĪBA

Intervija ar Latvijas Infektoloģijas centra direktori, Asoc. profesori Baibu Rozentāli

Kas ir vakcīna?
Vakcīna ir medikaments, ar kuru tiek īstenota profilakse. Turklāt vakcinācija ir viens no galvenajiem un efektīvākajiem profilakses veidiem un kopumā vienmēr ir lētāka un izdevīgāka par ārstēšanu un rehabilitāciju – kā indivīdam, tā valstij.
Vakcīnas sastāvā ietilpst aktīvā viela, kas, veidojot antivielas, ierosina imūnās sistēmas atbildes reakciju [taču ne slimību]. Sastopoties ar konkrētas infekcijas aģentu, antivielas to neitralizē. Katra vakcīna ir domāta noteiktai slimībai – tās sastāvs ir sarežģīts, t.i., tāds, kas visefektīvāk darbojas pret konkrētās infekcijas ierosinātāju.

Lasīt vairāk…

CEĻO DROŠI!

Atcerieties, kā vecā padomju multfilmā kāds liels Begemots ļoti baidījās no potēm? Pēcāk izrādījās, ka nekā briesmīga šajā procedūrā nav: “Čik un viss!” Šai jautrajai frāzei jākļūst par argumentu arī tiem, kuri nebaidās no potēm, bet uzskata, ka vakcinācijas procedūra ir pārāk ilga. “Atrodiet laiku!” – ļoti iesaka poliklīnikas „Veselības centrs 4” ģimenes ārste Aelita Bumbere.

Būtībā, – ne tikai Aelita Bumbere – ikviens medicīnas darbinieks ieteiks jums pašķirstīt savu plānotāju un atrast starp darbiem „logu,” lai dotos vakcinēties pret pašlaik izplatītajām slimībām. Vispirms jau tie ir A un B hepatīti, difterija, vēdertīfs, trakumsērga, ērču encefalīts, gripa, meningīts, holēra, dzeltenais drudzis, malārija un citas. Paldies Dievam, mūsu valstī dažas pēdējās sarakstā minētās slimības nav aktuālas.

Lasīt vairāk…

LAI CEĻOJUMĀ BŪTU DROŠS

Dr. Agita Jēruma, Latvijas Infektoloģijas centra Ambulatorās daļas vadītāja

Priecīga satraukuma pilnajā pirmsceļojuma laikā nereti izplānojam, kuras kurpes un kleitas ņemsim līdzi, vai sapņojam, kā klīdīsim pa naksnīgām ielām tropu tveices apņemti un mielosimies ar gardiem astoņkājiem uz viesnīcas terases. Taisnība, ka par nepatīkamām lietām domāt negribas. Tomēr vajadzētu pirms došanās ceļojumā noskaidrot, kādas infekcijas ir izplatītas konkrētajā valstī un kā sevi no tām pasargāt, lai lidojuma sajūta turpinātos arī atgriežoties.

Lasīt vairāk…

 

  

SADARBOJAMIES AR VISĀM APDROŠINĀŠANAS KOMPĀNIJĀM. NĀC UN VAKCINĒJIES!