CEĻO DROŠI!

Atcerieties, kā vecā padomju multfilmā kāds liels Begemots ļoti baidījās no potēm? Pēcāk izrādījās, ka nekā briesmīga šajā procedūrā nav: “Čik un viss!” Šai jautrajai frāzei jākļūst par argumentu arī tiem, kuri nebaidās no potēm, bet uzskata, ka vakcinācijas procedūra ir pārāk ilga. “Atrodiet laiku!” – ļoti iesaka poliklīnikas „Veselības centrs 4” ģimenes ārste Aelita Bumbere.

 

Būtībā, – ne tikai Aelita Bumbere – ikviens medicīnas darbinieks ieteiks jums pašķirstīt savu plānotāju un atrast starp darbiem „logu,” lai dotos vakcinēties pret pašlaik izplatītajām slimībām. Vispirms jau tie ir A un B hepatīti, difterija, vēdertīfs, trakumsērga, ērču encefalīts, gripa, meningīts, holēra, dzeltenais drudzis, malārija un citas. Paldies Dievam, mūsu valstī dažas pēdējās sarakstā minētās slimības nav aktuālas.

 

Ārija Simsone, Vakcinācijas Centra vadītāja, pamatoti uzskata, ka mūsdienās pasaule ir kļuvusi ļoti maza: cilvēki vairāk ceļo, dodas komandējumos, ciemos pie radiem un draugiem. Tātad – šķērso ģeogrāfiskās joslas un klimatiskās zonas. Mūsdienu cilvēkam ir iespēja redzēt pasauli un brīvi pārvietoties pa mūsu planētu. Tas ir lieliski- neviens to neapstrīd! Tomēr, kā jūs nosauksiet ceļotāju, kurš nav parūpējies par papildu skaidro naudu, dodoties uz valsti, kur nav bankomātu? Vai arī – pošoties darījumu braucienā, apzināti nav paņēmis līdzi mobilā telefona lādētāju? Tā, katram gadījumam. Par muļķi? Par neapdomīgu? Neprātīgu? Pote – tas arī tieši ir tas „katram gadījumam.” Vēl to var nosaukt par papildu drošības garantu:

 

Nesen mūsu poliklīnika sāka piedāvāt pakalpojumu „Ceļo droši,” – pastāstīja ārste Bumbere katalogam „Novatours.” – Pakalpojumā ietilpst to cilvēku konsultācijas, kuri ir nolēmuši doties darījumu vai atpūtas braucienā uz ārvalstīm. Vispār jebkurš sevi cienošs tūrisma operators noteikti atgādinās klientam par nepieciešamajām potēm. Iespējams, tas skan nedaudz egoistiski, bet tūrisma firmai vajadzīgs vesels un apmierināts klients. Viss ir vienkārši: kāpēc riskēt?

 

Sākumā interesējamies, kāds ir ceļotāja maršruts. Saskaņā ar to mēs varam noteikt, kādiem riskiem cilvēks varētu tikt pakļauts. Visi ārsti vadās pēc Starptautiskās tabulas, kurā Pasaules Veselības organizācija ik gadu publicē informāciju par iespējamajām infekcijām. Turpat arī ir atzīmēti reģioni, kuros ierodoties, ceļotājam noteikti pieprasīs uzrādīt izziņu par vakcināciju.

 

JAUNĀKĀS ZIŅAS

 

Un tā, „Novatours” izmēģināja pakalpojumu „Ceļo droši” un „izstaigājās” ar ārsti Bumberi pa populārākajiem tūrisma virzieniem, atzīmējot jaunāko informāciju par aktuālajām infekcijām šādās vietās:

 

 • Turcija. A un B hepatīti, vēdertīfs, difterija, trakumsērga.
 • Maroka. A un B hepatīti, vēdertīfs, difterija, poliomielīts. Gadījumā, ja ceļotājs vēlas pamedīt, nepieciešams potēties arī pret trakumsērgu un malāriju. Tā tomēr ir Āfrika.
 • Spānija. Ļoti aktuāli ir A un B hepatīti, difterija, iespējams, trakumsērga.
 • Lielbritānija. Aktuāls B hepatīts, difterija un meningokoku infekcija.
 • Ķīna. Valsts ziemeļos un dienvidos aktuāli A un B hepatīti, difterija un vēdertīfs. Pastāv varbūtība (50/50) „sastapties” ar Japānas encefalītu un trakumsērgu. Sertifikāts par vakcīnu pret dzelteno drudzi obligāts! Starp citu, vakcīna sāk iedarboties tikai 10 dienas pēc potēšanas. Tātad, jūs var neielaist valstī, ja potējies esat vakar, bet ieradies Ķīnā šodien.
 • Indija. A un B hepatīti, difterija, poliomielīts, vēdertīfs, Japānas encefalīts, trakumsērga, malārija. Pieprasa uzrādīt sertifikātu par potēšanos pret dzelteno drudzi.
 • Francija. Aktuāls B hepatīts, difterija, trakumsērga un encefalīts.
 • Vācija, Somija, Zviedrija. B hepatīts, difterija un encefalīts.
 • Islande. B hepatīts, difterija, meningokoku infekcija.
 • Krievija. A un B hepatīti, difterija, vēdertīfs, Japānas encefalīts un ērču encefalīts, trakumsērga.
 • Meksika. A un B hepatīti, difterija, vēdertīfs, malārija un trakumsērga.
 • Brazīlija. A un B hepatīti, dzeltenais drudzis, malārija, trakumsērga un vēdertīfs.

 

VISIEM UN KATRAM?

 

Mēdz būt tā, ka cilvēki uztraucas par blaknēm, tomēr tas ir veltīgi – saka Aelita Bumbere. – Vakcīnas visu laiku tiek pilnveidotas. Jā, iespējams, pēc vakcinācijas var nedaudz sāpēt injekcijas vietā. Tā ir dabiska organisma reakcija. Mūsdienu vakcīnas ir drošas un efektīvas. Protams, es nerunāju par konkurētiem gadījumiem, kad cilvēkam ir hroniska slimība un viņš lieto medikamentus, kas nomāc imūnsistēmu u. tml. Šādos gadījumos vakcinācija ir aizliegta. Tomēr tieši tāpēc ir konsultācijas!

 

Šodien daudzi ārsti uzņemas atbildību izsekot līdzi tam, lai pacients laikus atnāk uz otro vai trešo poti. Citādi var gadīties tā, ka aizmāršības dēļ visas iepriekš veiktās vakcinācijas būs neefektīvas.

 

Par vakcīnām der padomāt ne tikai pirms brauciena, – uzsver Aelita Bumbere. – Diemžēl Latvijā ir izplatītas A un B hepatīta infekcijas, gripa u. c. Profilakse – labākā izvēle veselam organismam un mierīgiem nerviem.

SADARBOJAMIES AR VISĀM APDROŠINĀŠANAS KOMPĀNIJĀM. NĀC UN VAKCINĒJIES!