LAI CEĻOJUMĀ BŪTU DROŠS

Dr. Agita Jēruma, Latvijas Infektoloģijas centra Ambulatorās daļas vadītāja

 

Priecīga satraukuma pilnajā pirmsceļojuma laikā nereti izplānojam, kuras kurpes un kleitas ņemsim līdzi, vai sapņojam, kā klīdīsim pa naksnīgām ielām tropu tveices apņemti un mielosimies ar gardiem astoņkājiem uz viesnīcas terases. Taisnība, ka par nepatīkamām lietām domāt negribas. Tomēr vajadzētu pirms došanās ceļojumā noskaidrot, kādas infekcijas ir izplatītas konkrētajā valstī un kā sevi no tām pasargāt, lai lidojuma sajūta turpinātos arī atgriežoties.

 

Netīro roku slimība A hepatīts 
Ar A hepatītu ik gadu pasaulē inficējas 1,4 miljoni cilvēku – tā ir viena no biežākajām tūristu infekcijām, neraugoties uz to, ka jau vairāk nekā desmit gadus to viegli var novērst vakcinējoties. A hepatīts var noritēt dažādās smaguma pakāpēs ar drudzi, aknu iekaisumu un dzelti. Atkarībā no cilvēka veselības stāvokļa un citiem faktoriem, slimībai var arī nebūt redzamas izpausmes formas, kā tas visbiežāk ir bērniem. Smagos gadījumos akūta slimība var turpināties vairākus mēnešus, citreiz – pāriet pēc nedēļas. Ļoti retos gadījumos A hepatīts var izraisīt komplikācijas un nāvi, bet labā ziņa ir tā, ka vairumā gadījumu tomēr šī infekcija pēc izslimošanas nerada hroniskas sekas.

 

A hepatīts ir orāli – fekāla infekcija jeb, tautas valodā runājot, netīro roku slimība – to var iegūt ar netīru dzeramo ūdeni, nemazgātiem un nemizotiem augļiem, termiski neapstrādātu ēdienu. Lai no šī vīrusa izvairītos, drošākais veids ir vakcinācija. Tāpat ceļojuma laikā rūpīgi jāievēro personīgā higiēna, vēlams dzert tikai rūpnieciski iepakotu ūdeni. Arī ēdot termiski neapstrādātus dārzeņus vai jūras veltes, mēs nekad nevaram zināt, vai virtuvē, kurā tie gatavoti, tiek ievērotas higiēnas normas. Diemžēl tas attiecas arī uz augstas klases viesnīcām, ne tikai apšaubāmām ēstuvēm.

 

A hepatīts – izplatīts gandrīz visā pasaulē, mazāk Eiropā, ASV un Austrālijā. Īpašas riska zonas ir tropu un subtropu zemes, Āfrika, Āzija, Dienvidamerika, Vidusjūras un Karību jūras baseina valstis, Vidējie Austrumi, Latīņamerika, Meksika un arī Krievija, Baltkrievija un Ukraina. Karsts klimats un zems sanitārais līmenis ir A hepatītu veicinoši faktori.

 

Bīstamais B hepatīts
Daudz nopietnāka slimība par A hepatītu ir hepatīts B, kas ir viena no izplatītākajām infekcijām pasaulē. B hepatīts tiek pārnēsāts ar asinīm vai seksuāla kontakta laikā. Turklāt, šis vīruss ir ļoti izturīgs – senāk, kad Latvijā nebija pieejamas vienreizējās lietošanas šļirces, slimnīcās adatas tika vārītas 45 minūtes, lai novērstu B hepatīta inficēšanās risku. Mūsdienās vajadzētu izmantot vienreizējās lietošanas instrumentus medicīnā, arī kosmētiskajos un tetovēšanas salonos, vai arī ļoti rūpīgi tos dezinficēt.

 

Hepatīts B norit ar drudzi, nogurumu, apetītes zudumu, sliktu dūšu, vemšanu, sāpēm vēderā un dzelti, smagos gadījumos tas diemžēl beidzas ar pacienta nāvi. Atveseļošanās process var ilgt līdz pat sešiem mēnešiem, kuru laikā jāievēro saudzējošs režīms un diēta. Daļai slimnieku (10% pieaugušo un 90% bērnu) attīstās hronisks aknu iekaisums, kas var pāriet aknu cirozē un vēzī.

 

Risks inficēties ir vienlīdz augsts ikvienam cilvēkam gan Latvijā, gan jebkurā citā pasaules valstī. Visaugstākā hepatīta B riska valstis ir DA Āzija un Āfrika uz dienvidiem no Sahāras. Īpaši augsta iedzīvotāju inficētība ar hepatīta B vīrusu ir arī daudzās Vidusjūras baseina valstīs. Ēģiptē pat 20 — 30% iedzīvotāju ir hroniski hepatīta B vīrusa nēsātāji, Latvijā tie ir aptuveni 5 — 10%. Tas nozīmē, ka cilvēks nav slims, bet var inficēt citus. Ceļotājiem risks inficēties ar B hepatītu rodas, ja ārvalstīs nepieciešama medicīniskā palīdzība, radies kāds nelaimes gadījums, gūts ievainojums, apmeklēti kosmētiskie saloni vai veiks tetovējums, kā arī seksuāla kontakta laikā ar mazpazīstamu partneri. Tāpēc īpaši ieteicams potēties cilvēkiem, kas dodas uz riska reģioniem ar mērķi tur uzkavēties ilglaicīgi vai ja ir kāda hroniska slimība – tad palielinās risks, ka būs jāizmanto vietējie medicīnas pakalpojumi. Tetovēties, veikt manikīru, pedikīru vai pīrsingu noteikti riska valstīs nevajadzētu.

 

Sevi jāsargā pašam
No 1997. gada pote pret B hepatītu ir iekļauta bērnu vakcinācijas kalendārā un to zīdainis saņem bez maksas jau pirmajā dzīves stundā. Vakcinēties pret šo bīstamo vīrusu vajadzētu pilnīgi visiem Latvijas iedzīvotājiem neatkarīgi no vecuma un dzīves stila. Pilns vakcinācijas kurss pret A hepatītu ir divas potes, pret B hepatītu – 3 potes. Pret A un B hepatītu ir pieejama arī kombinētā vakcīna, ko var saņemt no 16 gadu vecuma triju pošu veidā: pirmo ar mēneša, abas pārējās — ar sešu mēnešu intervālu. Potēties var visi, vienīgi rūpīgi jāapsver vakcinācija grūtniecības laikā – tad nebūtu ieteicams vai noteikti jākonsultējas ar ārstu. Jebkurš hepatīts ir vienreiz mūžā izslimojama slimība un arī vakcīnas sniedz imunitāti uz mūžu.

Lai sevi pasargātu, iesaku ceļotājiem vismaz 4 — 6 nedēļas pirms brauciena doties uz Latvijas Infektoloģijas centru vai Vakcinācijas dienestu. Ārsti izstāstīs visu par infekciju risku konkrētajā valstī un ieteiks, pret kurām slimībām un kā vakcinēties.

 

Uzziņai

  • Hepatīts ir aknu iekaisums un pasaulē izplatīti 7 šī vīrusa veidi – A, B, C, D, E, G un TT hepatīts, Latvijā no šiem ir izplatīti četri – A, B, C un D.
  • A un B hepatīts ir vienīgie, pret ko iespējams vakcinēties.
  • A un E hepatīts ir tā dēvētās netīro roku slimības, kas tiek pārnēsātas fekāli orālā ceļā. Pēc to pārslimošanas netiek iegūtas kādas hroniskas slimības.
  • B, C, D, G un TT hepatīts tiek pārnēsāts ar asinīm un seksuāla kontakta laikā. Tiem ir smagākas formas, nekā A un E hepatītam, un visi šie vīrusi pēc slimošanas var radīt ietekmi uz organismu – hronisku aknu iekaisumu, kas var pāraugt aknu cirozē vai vēzī. Daļa pārslimojošo paliek kā hroniski vīrusa nēsātāji.
  • Akūtam hepatītam var būt dažādu smagumu izpausmes formas – pieaugušajiem tā ir smaga slimība, bet atsevišķos gadījumos var noritēt arī bez simptomiem – sliktas pašsajūtas un dzeltes.

SADARBOJAMIES AR VISĀM APDROŠINĀŠANAS KOMPĀNIJĀM. NĀC UN VAKCINĒJIES!